pondělí 1. září 2014

Historická zavazadla: Hudsonský ranec - Historical baggage: Hudson Bay pack      Dnes si povíme asi o jednom z nejstarších zavazadel vůbec. Hudsonský ranec dostal svůj název podle obchodních dek společnosti Hudson's Bay Company, z nichž se měl během kolonizace Ameriky vázat. Tento název ovšem vznikl až mnohem později a je poměrně zavádějícím a romantizujícím odkazem na staré pionýry. Jak již bylo řečeno, jedná se velmi starý způsob přepravy materiálu, a na malbách a kresbách se objevuje již v dobách, kdy o Americe, natož o společnosti Hudson's Bay Compan,y nikdo nikdy neslyšel. Ovšem v zájmu zachování tradice budeme tomuto způsobu  také říkat hudsonský ranec, aby nedošlo ke zbytečným nedorozumněním.       Jeho příprava je celkem jednoduchá. Stačí pouze deku standardní velikosti přeložit na půlku a doprostřed uložit přepravovaný materiál. Potom úhlopříčně zabalit cípy. Při skládání materiálu a balení do cípů buďte pečliví. Čím lépe materiál zabalíte, tím lépe se vám ponese a spíš zamezíte samovolnému povolování rance a vyhnete se tím i nebezpečí vytracení přepravovaných věcí.


      Nyní stačí volné cípy přehnout a svázat k sobě. Pokud budete hudsonský ranec vázat z něčeho jiného než z deky, například většího šátku, pláště , nebo třeba i náhradní košile, pravděpodobně se vám podaří svázat konce přímo k sobě bez problémů. U deky je potřeba konce svázat kouskem provazu. Aby během přepravy konce po sobě neklouzaly a nedošlo k rozvázání, je dobré je svázat přes dřevěný špalíček, nebo kolem oblázku. Možné je i cípy sešpendlit plášťovou sponou.


      Nevýhodou tohoto způsobu přepravy je, že během pochodu může docházet k rozbalování rance, především, když v něm ponesete nějaký těžký předmět. Je tedy nutné ho čas od času zkontrolovat, abyste nic nevytrousili. Navíc, když zastavíte na noc a dekou se chcete přikrýt, musíte všechen přepravovaný materiál někde uložit a hrozí tak větší nebezpečí jeho ztráty. Ovšem je to skvělý nouzový způsob přepravy, nebo pokud potřebujete na rychlo opustit tábořiště s minimálním vybavením. Jeho nošení je celkem pohodlné a velmy variabilní, můžete střídat jak ramena, tak je možné nést břemeno i na břiše v kombinaci s jiným zavazadlem na zádech, nebo třeba i kolem pasu.


Edward Smith
Hraničář
&
H' Ænnah Smith

Žádné komentáře:

Okomentovat