úterý 15. ledna 2013

Jak vyrobit kožené pouzdro na nůž - How to make a leather knife sheath


      Po dlouhé době vám opět přinášíme poměrně obsáhlý fotonávod, tentokrát na výrobu koženého pouzdra na nůž. Jako obvykle se snažíme ,aby naše vybavení mělo jistý historický nádech, takže i v tomto případě jsme upravily vzhled toulcového pouzdra z přelomu čtrnáctého a patnáctého století a modifikovali ho na naše požadavky a zvyklosti. Způsob šití, respektive užití distanční vložky ,která chrání stehy proti proříznutí ,je moderní a ražba na kůži je v případě pouzdra na nůž na patnácté století nezvykle složitá, ovšem celoplošná ražba se vyskytuje na větších předmětech, jako deskách knih, částech zbroje, nebo i polních lahvích. Ačkoli historická pouzdra měla ústí až téměř k hlavici nože stejně ,jako u současných skandinávských nožů, upravili jsme vzhled o vybrání na rukojeti. To umožňuje lepší úchop při vytahování nože.

určení šířka pouzdra
      Pokud uvažujete o výrobě pouzdra, je nutné začít nejprve "střihem".  Nejprve si určete šířku pouzdra a to tak, že kousek kůže, ze které bude pouzdro přehnete přes nejširší místo čepele a na každou stranu přidáte 10 - 12 milimetrů na šití.      Poté si přehněte kus papíru na půlku a přeneste na něj polovinu délky zkušebního pásku kůže. Na přehyb položte hřbet nože a obkreslete na papír čepel nože s přídavkem, který vám vznikl přenesením rozměru ze zkušebního pásku. Pokud váš nůž nemá rovný hrot, tak jako v mém případě, nic se neděje, kůže je neuvěřitelně tvárný materíál a lze ho poměrně snadno vytvarovat podle čepele. Když tvar z papíru vystřihnete a rozložíte, vznikne vám "střih" pouzdra.

vytvoření střihu
střih pouzdra
Pomocí stilu si na kůži vyznačte tvar pouzdra podle papírového střihu a vyřízněte. Není nutné prořezávat celou sílu kůže naráz.

překreslení střihu na kůži

stilus - hrot
      Dokonce to nedoporučuji, jednak tím zbytečně tupíte nůž a protože budete řezat i do podložky, musíte vyvinout mnohem větší sílu k provedení řezu. Může se tak stát, že se vám nůž smekne a vy povedete řez nekontrolovaně a zraníte se, nebo poškodíte materiál. Je lepší, když povedete řez do dvou třetin materiálu, ten pak v místě řezu přehnete a povedete řez z opačné strany.

vyříznutí pouzdra

vyříznutí pouzdra
      Spolu s přířezem pouzdra vyřízněte i distanční pásek široký zvolených 10 - 12 milimetrů. Ten si zatím schovejte pro další použití.
      Nyní si přížez pořádně namočte ve vlažné vodě a přehněte napůl, podobně jako papírový střih. Pomoci si můžete knihařskou kostkou, nebo i poklepáním kladívkem, doporučuji ovšem dávat pozor a raději klepat přes dřevěný hranol, abyste nepoškodili kůži.

přířez pouzdra a distančního pásku
základní tvarování pouzdra

      Přířez nechte vyschnout volně na vzduchu a vlepte do něj distanční pásek. Ten by měl být dost silný, aby se šev neroztahoval sílou čepele, ale zas natolik tenký, aby pouzdro pevně svíralo čepel.

vlapení distančního pásku
vlepení distančního pásku


      Přiložte pásek do pouzdra a tužkou si naznačte linku, po kterou budete nanášet lepidlo. Lepidlo nanášejte na obě lepené plochy a nechte chvíli zavadnou. Přiložte distanční pásek a pevně stiskněte, můžete si pomoci poklepáním kladiva přes dřevěný hranol.

přilepení distančního pásku
       Nyní si pomocí kružítka vyznačte linii švu ve vzdálenosti 5 - 7 milimetrů od okraje. Kůži v linii mírně nařízněte zhruba do hloubky 1 milimetru, ale ne víc než do poloviny síly kůže. V takto vzniklé drážce si naměřte vzdálenost jednotlivých stehů, buď pomocí rádla a pokud ho nemáte, tak podle pravítka a propíchejte šídlem. Délku stehů používám od 5 do 7 milimetrů podle síly šitého materiálu. Obecně platí čím silnější materíál, tím delší stehy.

označení švu
použití šídla


      Pouzdro šiju navoskovanou lněnou drátví. Vosk usnadňuje průchod drátve šitým materiálem, ale hlavně drátev impregnuje. Ta je potom mnohem odolnější vůči okolním vlivům, včetně vlhkosti a mechanického poškození.

šití pouzdra
sedlářský steh

      Pouzdro šijte sedlářským stehem, za pomoci dvou jehel, kdy střídavě prochází jedním otvorem. Drátev si během šití pěkně sedne do naříznuté drážky a utopí se tak pod ůrovní materiálu. Tím docílíte ještě vyšší mechanické odolnosti švu.

zajištění drátve
zajištění drátve

      Pokud budete šít delší švy, už se vyplatí zajistit drátev proti vyvléknutí z ucha jehly. Začínám šít většinou tři až čtyři stehy od kraje, šiju neprve směrem ke kraji a pak zpět celý šev a na konci směr šití opět obrátím a zase šiju tři až čtyři stehy zpět. Tím docílím, že na krajích je nit dvojitě a zajistím tak větší pevnost šití na namáhaných místech.

zapošití
      Na konci drátev svažte z rubové strany pouzdra a pomocí šídla uzlík zamáčkněte do otvoru po šití.

      Nyní je čas pouzdro vytvarovat podle nože. Sešité pouzdro namočte do vlažné vody a vložte do něj nůž. Bohužel uhlíkatá ocel je dost náchylná na vlhkost a ani dřevu rukojetě by celodenní působení vlhkosti při vysychání pouzdra neudělalo dobře. Nůž tedy nejprve zabalte do smršťovací folie, nebo ho omotejte elektrikářskou páskou. Pouzdro pak pomocí knihařské kostky vztvarujte podle nože a nechte pozvolna vyschnout.

zabroušení hrany
oříznutí hrany

      Po vyschnutí pouzdra přebrušte hranu pouzdra smirkovým papírem tak, abyste odstranili všechny nerovnosti a abyste okraj zarovnali do stejné vzdálenosti podle švu. Poté ořízněte hrany pouzdra. Pokud nemáte hranořízek, je možné použít i žiletku, dejte si ale záležet, abyste odřízli rovnoměrný proužek. Takto můžete velice snadno zaříznout příliš do hloubky a znehodnotit dosavadní práci.

přeleštění hran
přeleštění hran

      Nakonec hrany pouzdra přeleštěte knihařskou kostkou, abyste odstranili všechny otřepy a dosáhli lesku. Takto máte hotové a plně funkční pouzdro, pokud se nechcete smířit se surovou strohostí, můžete se pustit do zdobení.

vytvoření návrhu
      Je mnoho technik zdobení kůže, počínaje jednoduššími, jako je vypalování a malba, přes slepotisk a prořezávání, až třeba po zlacení plátkovým zlatem. Já jsem se rozhodl pro svou oblíbenou řezbu a tepání. Ta je údajně archeologicky doložena již z období 1300 let před naším letopočtem. Jako hlavní motiv jsem si zvolil vyobrazení sokolníka z rukopisu Cour de Jaime, Roi de Majorque a doplnil ho florálními motivy.


navlhčení pouzdra
přenesení motivu

      Takže pokud už máte vymyšlený motiv, přeneste si ho na průhledný papír. Pouzdro navlhčete tak, že po celé ploše získá rovnoměrně tmavý odstín a pomocí stilu kontury obtáhněte.

řezba otočným nožem
tepání reliéfu

      Teď už stačí vyznačený motiv na pouzdře naříznout otočným nožem. Pokud ho nemáte, tak nezoufejte, sam jsem několik let prováděl řezbu modelářským skalpelem. Řez se snažte provést jedním tahem, aby nebyl otřepený a do hloubky od 1/3 do 1/2 síly kůže. Snažte se také vyhnout napojení jednotlivých řezů v ostrých úhlech a drobné řezy blízko sebe proveďte až na závěr, po tepání. Tepání ve středověku bylo prováděno jednoduchými razidly většinou základních geometrických tvarů. Výhodou je, že není žádný problém s pomocí jehlového pilníku taková razidla vyrobit doslova na koleně. Začněte nejprve pomocí úkosu vytvářet relief motivu tak, že vnější okraj kolem řezu zatlačíte pod úroveň povrchu motivu. U drobnějších částí si pomožte knihařskou kostkou.

vytvoření pozadí
hotové pouzdro na nůž

      Pokud máte na pouzdře vymodelován relief motivu, přistoupíme k tvorbě pozadí. Zvolil jsem drobné kroužky, které byly v patnáctém století poměrně běžné. Po celou dobu udržujte kůži rovnoměrně navlhčenou.

      Nyní máte pouzdro na nůž konečně hotové, stačí ho jen nakonzervovat. Nejlépe přírodním přípravkem na ošetřování obuvy s obsahem včelího vosku. Pokud možno, vyhněte se induloně, různým syntetickým olejům a krémům s obsahem vody. Po provedení impregnace pouzdro přeleštěte jemným kartáčem.

Edward Smith
Hraničář

2 komentáře:

  1. To je super! Mám doma několik krásných dobových nožů a všehny bez pouzder. Konečně jim je můžu dodělat, protože nosit ustrou kudlu za páskem není zrovna nejlepší. Úžasný návod, stejně, jako všechny ostatní. Jen zkoušela jsem již jeden udělat za pomocí provizorních nástrojů a ten vzor mi téměř nevynikl. Rozhodla jsem do toho trochu zainvestovat, ale ať googlím sebevíc, nemůžu nikde objevit úkos. Mohli by jste mi prosím doporučit, kde to můžu sehnat? Díky a přeji vytrvalost v tom, co děláte:)

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj, pokud chces nejakou inspiraci, zajimavy historicky pouzdra najdes v Novgorodu http://media-cache-ec0.pinimg.com/736x/d6/e1/84/d6e1840e0d5d25be011c099b64455d32.jpg S ukosem to mas celkem jednoduchy, prvni jsem si vyrobil ze silnejsiho hrebiku, odriznes spicku, plochu zbrousis zesikma, na jedne hrane vybrousis plochu a zbytek trochu zakulatis. Ale pokud chces skutecne koupit kvalitni naradi, doporucuju http://www.tandyleather.eu/en-eur/home/home.aspx?countryid=1002 Pokud bys hledala vylozene neco ceskeho, tak treba tady http://leather-art.wz.cz/raznice.php ale vlastni zkusenost nemam a pokudby ti stacilo mene kvalitni, tak zkus jeste http://www.jatagan.eu/stroje-a-naradi/zdobici-set-na-kuzi Kdyz budes mit jeste nejaky dotazy, klidne napis ;)
    A omlouvam se za zpozdeni, nekontroluju to dene ;)

    OdpovědětVymazat