čtvrtek 31. října 2013

Podzimní hraničářské shledání 2013 - Autumn Ranger session 2013

pozvánka

       Po ne úplně povedeném jarním setkání jsme si často hráli s myšlenkou jak si spravit chuť a stihnout letos ještě jedno setkání, tak aby člověk po hektickém létě ještě něco zažil a k zimnímu spánku se uložil v dobré pohodě. No a koncem léta přišel náš čas, neboť náhoda, Faireho vůle a osud rozhodli, že se setkáme s hraničáři z Větrných vrchů. Slovo dalo slovo a podzimní shledání (tentokráte s mezinárodní účastí) se začalo plánovat. Jsem rád, že jsem tam mohl přivítat nové tváře a na další spolupráci se neskutečně těším.


      A tady si můžete přečíst reportáž jedné z účastnic.

Zdar kamaráti,
Ak ste prznivcami prežitia v prírode, zálesáctva, histórie a LARPu, tak vám chcem povedať o jedinečnom hraničiarskom workshope v Lanšperku z dielne Hraničářů z Pustin (Wasteland Rangers).
My sme Slováci, nadchnutí piare myšlienku hraničiarstva a organizujeme na SR a najbližšie i v ČR hraničiarske pochody. Šťastnou zhodou okolností som sa na FB stretla s Edwardom zo Svitav a začali sme o hraničiarení komunikovať, až pre nás Edward navrhol workshop.
rozdělání ohně křesáním


A tak, práve týždeň po slovenskom hraničiarskom pochode sme cestovali do Pardubického kraja, aby sme sa skutočným hraničiarom priblížili viac.

Na stanici nás čakal kompletne vybavený hraničiar s vlčiakom a zaviedol nás do pekného kúta lesa, kde už postavil malý tábor. O bezpečnosť v lese sme sa s Edwardom – policajtom a bývalým vojakom – obávať nemuseli . Prespali sme pod prístreškom a druhý deň ráno sme si rozprávali o histórií hraničiarstva, resp. o Rogersových rangeroch 18.st, z ktorých Hraničáři z Pustin čerpajú.
výroba oštěpu
Ďalej sme si vysvetlili akým spôsobom má byť hraničiar zbalený, v ktorej časti výstroje má mať veci bez ktorých nedokáže prežiť, spôsoby nosenia batožiny, typy vakov (hudsonský ranec už chystáme), vhodné jedlo a jeho úprava, kde mať zbrane... potom sme sa učili zakladať oheň s pomocou ocílky, pazourku a práchna. Je to ťažké, ale rozhodne mám lepší pocit ako zo zapaľovača . Neskôr sme dostali úlohu vyrobiť si lovecké zbrane, Edward nám predstavil Atlatl (vrhač oštepov), ktorý konkuruje dostrelu LARP lukov a ďalšie. Keďže sme chceli skúsiť vyrobiť pasce na menšie zvieratá, šli sme do lesa na hon dreva z liesky, nebola to ľahká úloha a za ten čas sme stihli stretnúť muflónov, diviaka, stádo sŕn a s novou kamarátkou Čmeldou prebrať celú moravskú LARP scénu.
atlatl - vrhač ostěpů
Medzi tým prišiel do tábora z ďalekého západu Milan Dian s deťmi a všetci sa k hraničiareniu pridali. Ukázali sme si výrobu košovej pasce na ryby, oka a štvorkovej pasce na hlodavce. To už ale padla tma a tak sme strávili príjemný večer pri ohni. Na ďalšie ráno som sa tešila úplne najviac, pretože sme si ukazovali pár základov sebeobrany a učili sa taktiku prieskumu a boja hraničiarskej jednotky v rôznych situáciach. A akciu sme ukončili výšľapom na lanšperský hrad.


spoušť pasti
Ten víkend mal pre nás veľkú hodnotu a teším sa až budem najbližšie svoje skromné vedomosti na LARPe, či len tak v prírode môcť využiť. Na hraničiarstve sa mi páči to, že človek sa učí byť omnoho zodpovednejší, odolnejší, zistí že zvládne viac než si myslí a tiež, že kolektív ľudí so záujmom o prírodu je veľmi príjemný. A okrem toho sa môže LARPovo vyblbnúť vo vyzbrojenej jednotke . Vo svete tohto typu akcií by som to ešte prirovnala napr. k airsoftu (kde Edward tiež robil výcvik).
večerní pohodička u ohně


Keď sme robili tú taktiku prieskumu, tak Milan správne povedal, že je to úplne iný pocit z hry, keď vojaci už prešli jednotným výcvikom a vedia kde presne je ich miesto v jednotke, ako zareagovať na konkrétny povel, ako sa sformovať, ako prípadne ustupovať.

Hráč má pocit, že viac záleží na každého živote a hra má úplne iný rozmer keď vaša skupina pôsobí organizovane. A preto skrsol nápad zorganizovať samostatnú , výcvikovú akciu, kde by sa venovalo výcviku hraničiarov v tábore a následne taktike jednotiek v okolitom teréne. A snáď by potom niektorí z účastníkov výcviku prišli vyskúšať svoje novonadobudnuté znalosti do praxe Pochodu hraničiarov .
konec, šmitec, na hrad a domů


Verím že hraničiarske workshopy budú aj naďalej, tak určite nepremárnite príležitosť! Viac informácií nájdete tu https://www.facebook.com/pages/Wasteland-Rangers/324613194327799 alebo na webe tu http://www.wastelandrangers.blogspot.cz/

Slovenskí hraničiari v spolupráci s Wasteland Rangers - tešíme sa na ďalšie stretnutie! Snáď i na Slovensku.

S hraničiarským pozdravom,

Bibi a Vlado


Pokud se chcete o hraničářích z Větrných vrchů dočíst něco víc, doporučuji následující odkazy:
Edward Smith
Hraničář


Žádné komentáře:

Okomentovat