středa 3. dubna 2013

uzly a uzlování, základní uzly - knots & knotting , basic knots


       Po publikování posledního článku jsem si uvědomil, že jsme se ještě  nevěnovali uzlování, což považuji za jednu ze základních tábornických dovedností. Při vázání uzlu nejde jen o to, uvázat uzel správně, ale především použít správný uzel ve správné situaci. Na dalších řádcích si ukážeme základní uzly, které by měl umět asi opravdu každý, kdo chce strávit v přírodě víc než pár chvil. Doporučuju nacvičit si vázání uzlu v klidu doma, abyste nad tím nemuseli přemýšlet, až budete muset uzel použít. Ortodoxní táborníci by pak měli cvičit vázání uzlů i po slepu, aby je byli schopni uvázat potmě, nebo i v jiné situaci, kdy na uzel neuvidí.

Ambulantní uzel

      Vzhledem k tomu, že se jedná o jednoduchý plochý uzel, používá se především při ošetřování, k svazování obvazů a šátků. Takový uzel pak na těle míň tlačí a je pohodlnější. Je možné ho ze stejných důvodů použít při různých opravách výstroje. Tento uzel se hůř rozvazuje, zvláště, když lana nasáknou vodou, proto pokud používáte ambulantní uzel při stavbě přístřešku, zastrčte do něj kolík, po jeho vytažená není problém uzel rozvázat. Použít tento uzel k svazování lan, které mají jistit člověka je nebezpečné, uzel po laně klouže a hrozí rozvázání! 

Dračí smyčka

      Tento uzel byl ještě do nedávna nenahraditelný, používali ho horolezci, záchranáři anebo třeba hasiči. Používal se pro vytvoření úvazu pro zavěšení osoby, ať při výstupu, tak při vyzvednutí zraněných. S rozvojem moderních materiálů v těchto oborech a zavedením hladkých syntetických opletených lan se od tohoto uzlu ustoupilo. Stal se nebezpečným, po hladkých lanech klouže a snižuje jeho pevnost. I při použití na stáčených lanech z přírodních materiálů je třeba věnovat značnou pozornost dotažení uzlu. I při správném postupu vázání, hrozí nebezpečí špatného utažení a tím i povolení uzlu.

 


Dřevařská smyčka

      Jednoduchý uzel, používaný především při stahování dřeva. Je ale možné ho použít i k jiným účelům. Čím více je uzel zatěžován, tím pevněji drží, z toho důvodu se příliš nehodí v situacích, kdy dochází k střídavému napínání a povolování. Vytahovat břemena do výšky za použití tohoto uzlu je nebezpečné.

 

Křížová Spojka

      Je to jednoduchý a ne moc spolehlivý uzel, po laně klouže, ale špatně se rozvazuje. Je vhodný, pro krátkodobé a ne moc namáhané spojení dvou stejných lan. Pokud použijete lana s různým průměrem, nebo z různých materiálů, jeho špatné vlastnosti ještě zvýrazníte. Křížovou spojku rozhodně nepoužívejte na laně, na němž závisí lidský život.

 

Liščí smyčka

       Je hojně užívaný uzel, který se používá ke kolmému připevnění lana na břevno. Pokud nebude tlak na uzel veden kolmo, může dojít k jeho sesmeknutí z břevna, jinak je poměrně bezpečný. Tento uzel se používá také k dekorativním technikám a je možné ho použít například pro navázání provazů na hlavní lano při výrobě sítě.

 

Lodní smyčka

      Je poměrně užitečný a všestranný uzel. Snadno se dotahuje a je spolehlivý, musí být ale stále zatížen. Pokud zatížení uzlu pomine, povolí i uzel. Výhodou uzlu je, že se nikde naláme v ostrých úhlech a nedochází tak k poškozování lana. Není vhodné použít tento uzel pro vázání na břemeno, které nebude vyvíjet tlak na lano kolmo, může dojít k odvalení lana do strany a tím i sklouznutí lana z břevna.

 

Osmičkový uzel a osmičkové poutko

      Tento uzel považuji v podstatě za univerzální, dá se použít dekorativně, jako poutko, nebo třeba i jako spojka. Jeho uvázání, poškozuje lano podstatně méně, v porovnání s jiným uzly. Při zatažení dobře drží, není však problém ho rozvázat. 

 

Prusíkův uzel

      Jedná se o samosvorný uzel, to znamená, že bez zatížení je možné jej libovolně posunovat po laně, ale při zatížení se zatáhne a drží na místě. Používá se například při stoupání po laně, nebo jako jistící prvek při slaňování. My si ukážeme dvě jeho varianty. První variantu je dobré vázat slabším lanem na lano silnější. Druhá se používá v případě lan shodné šířky.

 

Rybářská spojka

      Už název dává tušit jak a k čemu se tento uzel používá. Není však užíván pouze k navazování vlasců, je možné ho použít k jakémukoli spojení svou lan přibližně stejného průměru. Odolá i velmi silnému zatížení, je však velmi obtížné takový uzel rozvázat a je tedy jednodušší  takový uzel prostě odříznout.
 

Škotová spojka

      Jedná se o velmi rozšířený uzel, používá se v mnohých oborech, kde je nutné spojit dvě lana různých průměru, nebo materiálů. Značné využití nalezne jako nouzový úvaz při stavění přístřešku po utržení oka v plachtě. Uzel se poměrně snadno rozvazuje.
 

Zkracovačka

       Nejčastěji se používá ke zkrácení stanových lan, tak aby se nemuseli řezat. Svoje uplatnění najde všude tam, kde je potřeba provaz kratší než máte. Řezání lana je vždy až poslední varianta nejen proto, že  svazování snižuje pevnost lana, ale také proto, že uzel mnohdy překáží. Její hlavní předností je, že se snadno rozvazuje a nepoškozuje lano.  Ællien de Boisfeu
a
Edward Smith
Hraničář

Žádné komentáře:

Okomentovat