úterý 6. listopadu 2012

Jak vyrobit pochodeň - How to make a torch

Čas od času je potřeba posvítit si na cestu, nebo i přípravu večeře. Jedním z řešení může být pochodeň. Její výroba je jednoduchá a rychlá.

Nejprve si nejděte nějaký jehličnatý strom, kterému ze zranění vytéká míza. Kamenem si ze zranění otlučte dostatečné množství ztvrdlé pryskyřice.

Tu rozpusťte v plechovce nad ohněm. Lehko se stane, že smůla vzplane, pak staci plechovku zakrýt víčkem a plamen uhasne. Alternativně lze místo plechovky použít i větší plochý kámen.

Když je smůla dobře rozpuštěna, tak do ní namočte kousek látky a "povařte", aby se smůla co nejlépe vsákla do tkaniny. Látka musí být samozřejmě přírodního původu, bavlna, len, konopí... Látka v pochodni bude sloužit jako knot ve svíčce a smůla jako vosk. Místo textilu je možné použít provaz, nebo smotek sena, či rostlinných vláken.
Nyní je potřeba pracovat rychle, protože smůla velice rychle chladne, přestává lepit a stává se křehkou. Plechovku se smůlou si sundejte z plamene, postavte na žhavé uhlíky tak, aby se vám pochodeň během zpracování předčasně nevznítila.
Smolený pruh látky namotejte na držadlo pochodně, kterou jste zhotovili ze syrového dřeva, uhlaďte a pomažte zbylou smůlou.

Takto připravená pochodeň vydrží hořet 20 - 30 minut v závislosti na množství smůly a velikosti textilního pruhu.

Edward Smith
Hraničář

2 komentáře:

  1. Zdravím mám dotaz dá se použít kus prostěradla z nemocnice ?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Urcite, je to bavlna, tak bude horet a nebude se tavit ;)

      Vymazat