čtvrtek 21. listopadu 2013

Jak vyrobit potahované knoflíky - How to make covered buttons

užití potahovaných knoflíků

      Pokud se budete pokoušet vytvořit dobrý kostým, určitě se nespokojíte pouze s jedním oděvem a budete šít i několik svršků. Pravděpodobně narazíte na problém jak tyto oděvy zapínat, jedním z řešení mohou být potahované knoflíky, které se historicky hojně užívaly. Potahovaný knoflík na oděvu působí elegantně, bez rušivých vlivů a (pro hraničáře bude důležité) demaskujících účinků. Největšího rozmachu zřejmě zažily v období mezi šestnáctým a osmnáctým stoletím. Ale je možné na ně narazit už od dob výrazně starších až po součastnost.

Použito z

      Dnešní technologie potahování se od tehdejších výrazně liší, my se pokusíme nastínit právě historické způsoby potahování. Jsme si vědomi toho, že postupů bylo několik, a i ten náš se od skutečných nálezů mírně liší. Takže pokud se budete pokoušet vytvořit repliku historického oděvu, berte tento návod spíše jako rukojeť a pusťte se do vlastního bádání.

      Základ knoflíku tvoří terčík. Nejčastěji se používal kostěný nebo dřevěný, ale je možné se setkat i s rohovinovými a alternativně můžete použít i tvrzenou kůži. My zvolili dřevo. Originál byl narozdíl od našich exemplářů opatřen ještě otvorem ve středu, ten pro náš účel nebyl nutný, a proto jsme jej na naše čočky nevytvářeli. Terčíky můžete nařezat z bukové nebo dubové kulatiny požadovaného průměru a pomocí nože nebo smirkového papíru zaoblit hrany.

      Poté budete potřebovat materiál na potahování. Průměr potahovacího materiálu je 2x větší, než průměr terčíku plus jeho síla. Prošijeme po obvodu, trochu stáhneme, dovnitř vložíme terčík a utáhneme. Následně několikrát prošijeme křížem přes okraje a můžeme rovnou našívat na oděv.H' Ænnah Smith
&
Edward Smith
Hraničář

2 komentáře: